Henry Louis Mencken - citáty

Henry Louis Mencken

(* 12. 9. 1880 - 29. 1. 1956 †)

h.-l.-mencken.jpg

H. L. Mencken byl americký novinář, esejista, satirik a sžíravý kritik amerického způsobu života a „kultury“. Byl zván „Mudrcem z Baltimoru“. Nepokrytě obdivoval germánskou kulturu (jeho předkové – už podle jména – pocházeli z Německa), měl rád německou klasickou hudbu a dílo německého filosofa Friedricha Nietzsche. Odmítal demokracii, nenáviděl Židy, ale o Hitlerovi se vyjádřil, že je to šašek, srovnatelný s kterýmkoliv řadovým členem Ku-klux-klanu.

Citáty

Dobrý politik je něco tak nemyslitelného jako čestný lupič.

Nemám žádné předsudky. Nenávidím každého stejně.

Základní skutečností lidské existence není tragédie, nýbrž nuda. Není to ani tak válka, jako nekonečné stání ve frontě. Neprojevuje se nesnesitelnou bolestí, nýbrž ztrátou smyslu života.

Příroda se děsí blba.

Misogyn – muž, který nenávidí ženy stejně, jako jedna žena druhou.

Noviny jsou zařízením, které dělá z ignoranta ještě většího ignoranta a z blázna ještě většího blázna.

Svědomí je jako tchyně, jejíž návštěva nikdy neskončí.

Cynik je člověk, který, když ucítí vůni květin, ohlíží se po nějaké rakvi.

Profesor musí mít svou teorii, tak jako pes musí mít své blechy.

Kdyby politik zjistil, že jeho voliči jsou kanibalové, slíbil by jim k večeři misionáře.

Představte si Boha jako špatného komika a svět je rázem vysvětlen.

Láska je triumf představivosti nad inteligencí.

Čím víc člověk sní, tím méně věří.

Problémem komunismu jsou komunisté, problémem křesťanství jsou křesťané.

Potřeba zachraňovat lidstvo je skoro vždy falešná maska zakrývající potřebu mu vládnout.